altOGŁOSZENIA PARAFIALNE

- 22.11.2020

NIEDZIELA JEZUSA CHRYSTUSA

KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

Życzeniami i modlitwą otaczamy dzisiaj członków Akcji Katolickiej z okazji patronalnego święta.


Na nabożeństwo ku czci Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wraz z Odnową
w Duchu Świętym zapraszamy w poniedziałek po wieczornej Mszy św.


Wspomnienie liturgiczne bł. Marii Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek przypada w środę. Nowenna za Jej przyczyną 15 minut przed ranną Mszą św. W intencjach złożonych na tę nowennę zostanie odprawiona Msza św. w środę o g. 18.30. Zapraszamy do modlitwy za rodziny i w złożonych intencjach.


Okazja do Spowiedzi św. w dni powszednie przed Mszą św., ranną i wieczorną.


Korzystających z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zachęcamy, by uczestniczyć w Niej za pośrednictwem telewizji i internetu. Odwiedziny chorych w domu i szpitalach na wyraźną prośbę o udzielenie sakramentów świętych.


W myśl przepisów sanitarnych prosimy, by w kościele pamiętać o maseczkach
i zachowaniu dystansu.


Modlitwy na Nowennie we wtorek ofiarujemy za Ojczyznę oraz o ustanie epidemii, za chorych, za niosących chorym pomoc oraz za zmarłych.


O odpuście zupełnym dla zmarłych informacja w gablocie i w internecie. Wymienianki roczne za zmarłych można zamawiać w biurze parafialnym.


„Ogólnopolskie Rekolekcje Oddanie 33” przygotowujące do aktu oddania się Panu Jezusowi przez Maryję, rozpoczną się za tydzień w Poznańskiej Katedrze Mszą św., którą odprawi Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki i będą emitowane w Radiu Emaus. Wszystkie informacje i materiały na stronie: www.oddanie33.pl.


„Zostań Aniołem dla Bezdomnego" pod takim hasłem trwa akcja zbierania ciepłych skarpet dla ubogich. W przyszłą niedzielę wystawimy karton przy figurze św. Józefa, do którego będzie można włożyć skarpety. Przekażemy je do Jadłodajni im. św. Elżbiety w Poznaniu. Szczegóły na plakacie.


Informacje i zapisy na wyjazd autokarowy do Włoch - w lipcu przyszłego roku, w sali parafialnej w środę od g. 18:00 do 19:30.


Serdeczne „Bóg zapłać” za złożone ofiary, także te na Kowanówko. Jak zwykle przed świętami chcemy pamiętać o potrzebujących: wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej realizujemy projekt: Tytka charytatywna; dzisiaj po Mszy św. przed wejściem głównym można otrzymać tytkę; o zwrot tytek z trwałymi produktami żywnościowymi prosimy za tydzień w sobotę wieczorem przed Mszą św. i w niedzielę przed każdą Mszą św., w sali parafialnej.


Zbiórka ofiar do puszek na paczki świąteczne dla naszych parafian za tydzień.


Kiermasz na którym będzie można nabyć opłatki wigilijne, świece Caritas i książki czynny będzie za tydzień w sali parafialnej Domu Sióstr.


Jest prasa:„Przewodnik Katolicki”, „Mały Przewodnik”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „List do chorych” i „Miłujcie się”.


Módlmy się za: + Seweryn Ratajczak. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie …
 

Verba Sacra online – Księgi Machabejskie


Mimo pandemii kontynuowane są prezentacje Verba Sacra online.

W niedzielę 22 listopada o 16:30 odbędzie się premiera trzeciej edycji Verba Sacra w internecie.

Fragmenty Ksiąg Machabejskich zobaczymy w interpretacji znanego aktora telewizyjnego i filmowego Andrzeja Mastalerza.

Komentarz: ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot.

Oprawa muzyczna: Katarzyna Danel /organy/ i Aleksandra Kamińska-Rykowska - mezzosopran.


Premiera odbędzie się na kanale YouTube


https://www.youtube.com/verbasacraonline


www.verbasacra.pl


 DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

 

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b.- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.


Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu
i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki ( spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.


Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością
i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.


Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.


Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św.
w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 r.


Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

 

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku,
we wspomnienie św. Jana Pawła II.

 

Mauro Kard. Piacenza, Penitencjarz Większy

 

Ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens

 

KOMUNIKAT

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

 

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

 

  • prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie;

 

  • w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe;

  • dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

  • zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)1, a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać.

 

 

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP
KURIA METROPOLITALNA Poznań, dnia 30 października 2020 roku

Ostrów Tumski 2 N. 5573/2020

61-109 Poznań

tel. +48 61 851 28 00

fax: +48 61 851 28 14

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.archpoznan.pl


 

KOMUNIKAT

Korpus Wsparcia Seniorów

 

Czcigodny Księże Proboszczu,

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trosce
o ochronę i wsparcie osób starszych w okresie pandemii koronawirusa uruchomiło Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu. W ramach akcji seniorzy, powyżej 70 roku życia, dzwoniąc pod numer infolinii
22 505 11 11, będą mogli otrzymać pomoc ze strony pracowników pomocy społecznej w dostarczeniu produktów pierwszej potrzeby, takich jak żywność oraz środki ochrony osobistej.

Prosimy, w miarę możliwości, o dotarcie z tą informacją do zainteresowanych osób na terenie parafii Księdza Proboszcza.

 

 

Biskup Szymon Stułkowski

Wikariusz Generalny

 

ks. prałat dr Ireneusz Dosz

Kanclerz Kurii

 

 

Szanowni Państwo, nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz sie wiecej na temat polityki cookies.

Akceptuje pliki cookie w formie przewidzianej przez strone